Orman Okulu Eğitimi Türkiye’de İlk Kez Bursa’da Gerçekleştirildi

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapan Ömer Dilek’in ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapan Tuna Coşkun Tuncay’ın girişimleriyle İngiltere’de ve dünyanın birçok yerinde eğitim faaliyetleri yürüten Forest Schools Education(FSE) kurumu tarafından, Bursa/Harmancık ilçesinde akademisyenler, yöneticiler, öğretmenler ve öğrencilerden oluşan 25 kişilik gruba Seviye 3 Orman Okulu Lideri eğitimi verildi. 2001 yılından bu yana Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri, İskoçya, Galler, İngiltere, Tayland, Almanya, Hon Kong ve Avustralya gibi ülkelerde orman okulu eğitimi çalışmaları yürüten Sarah Blakcwell tarafından gerçekleştirilen eğitim, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilmesi ve bu alana katkı sağlaması açısından büyük önem taşımakta.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen eğitim için Ömer Dilek: ‘‘Dünyanın birçok yerinde eğitim çalışmaları yürüten FSE kurumuna ülkemizde orman okulu eğitimi gerçekleştirmelerini teklif ettiğimizden bu yana yoğun bir çaba ve emek gösterdik. Tüm bu çabalarımız ve emeklerimiz neticesinde 5 günlük dolu dolu, tüm katılımcıların yeni bilgiler ve deneyimler edinerek ayrıldığı bir eğitim süreci geçirdik. Bu yola çıktığımızda bize destek olan, bu eğitime yoğun ilgi gösteren herkese çok teşekkür ediyoruz. Attığımız bu adım orman okulu pedagojisinin daha iyi anlaşılmasını, alanında yetkin eğitmenlerin uygulamalarda bulunmasını sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır.’’ şeklinde açıklamalarda bulunurken Tuna Coşkun Tuncay ise : ‘‘ Müthiş bir dayanışma içinde burada, bu arkadaşlarımla birlikte olduğum için çok mutluyum. Gelemeyen arkadaşlar için eğitimlerin devam edeceğini belirtmek istiyorum. Bence Türkiye’de orman okulu yaklaşımı için yeni bir sayfa açıldı. Önümüzdeki süreçte hep birlikte dayanışma içinde, birlikte hareket ederek bu süreci öreceğiz, daha da geliştirip bizden sonraki nesiller için faydalı hale getireceğiz.’’ diyerek düşüncelerini belirtti.

İlk 5 günlük bölümü 20-24 Ocak 2020 tarihleri arasında Bursa/Harmancık/Eko Turizm Tesislerinde gerçekleşen eğitimin diğer 4 günlük bölümü ise ağustos ayında gerçekleştirilecek. Ağustos ayına kadar olan sürede portfolyo çalışmaları ve uygulamalarını tamamlayan katılımcılar uluslararası geçerli Seviye 3 Orman Okulu Lideri sertifikası sahibi olacaklar.