Nasıl orman okulu açabiliriz?

0
1611
views

Son  günlerde ‘Orman okulu açmak için neler gerekli? Nasıl orman okulu açabilirim?’ gibi sorular geldiği için bu konuya değinme ihtiyacı duyduk.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki orman okulu hem içerdiği faaliyetler hem de ortam açısından diğer eğitim modelleri ve yöntemlerine göre daha çok risk barındırıyor. Aslında bu risk bile orman okulunun bir parçası 😊 Çocuklara katkılarına bakıldığında ise doğada bulunmak kimin için yararlı değil ki çocuklar için olmasın ? Yapılan birçok çalışmada bunu kanıtlamakta.

Nasıl okul açabilirim sorusuna gelecek olursak, Forest School Association (Orman okulu derneği) tarafından 2011 yılında iyi bir orman okulu uygulaması için kriter ve ilkeler belirlenmiştir( http://www.baskabirokulmumkun.net/iyi-bir-orman-okulu-uygulamasi-icin-gerekli-butun-kriter-ve-ilkeler/ ). Bu kriter ve ilkelere göre orman okulu açabilmeniz için orman okulu 3. Seviye eğitimini almanız gerekmekte. Bu eğitimi aldığınızda birçok ilke ve kriter yeterliliğini sağlamış oluyorsunuz.

3. Seviye eğitimleri İngiltere’de verilmekte. Ancak 3. Seviye eğitimi henüz ülkemizde verilmemektedir. Buna rağmen orman okulları açılmaktadır. İşte işin en can alıcı noktası bu. Bu alan kesinlikle yetkinlik kazanıp, daha sonra girişimlerde bulunmanızı gerektiren bir alan. Hem barındırdığı risklerden hem de çalışma alanının normal okul öncesi eğitimden farklı olmasından dolayı kendinizi geliştirmeden bu işe giriştiğinizde başarısızlık veya olumsuz durumlarla karşılaşma olasılığınız çok fazla. İstanbul’da yer alan Ekokids Orman Okulu bu alanda başarılı olan örnek okullardan.