Nasıl orman okulu açabiliriz?

Son  günlerde ‘Orman okulu açmak için neler gerekli? Nasıl orman okulu açabilirim?’ gibi sorular geldiği için bu konuya değinme ihtiyacı duyduk.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki orman okulu hem içerdiği faaliyetler hem de ortam açısından diğer eğitim modelleri ve yöntemlerine göre daha çok risk barındırıyor. Aslında bu risk bile orman okulunun bir parçası 😊 Çocuklara katkılarına bakıldığında ise doğada bulunmak kimin için yararlı değil ki çocuklar için olmasın ? Yapılan birçok çalışmada bunu kanıtlamakta.

Nasıl okul açabilirim sorusuna gelecek olursak, Forest School Association (Orman okulu derneği) tarafından 2011 yılında iyi bir orman okulu uygulaması için kriter ve ilkeler belirlenmiştir( http://www.baskabirokulmumkun.net/iyi-bir-orman-okulu-uygulamasi-icin-gerekli-butun-kriter-ve-ilkeler/ ). Bu kriter ve ilkelere göre orman okulu açabilmeniz için orman okulu 3. Seviye eğitimini almanız gerekmekte. Bu eğitimi aldığınızda birçok ilke ve kriter yeterliliğini sağlamış oluyorsunuz.

Türkiye’de ilk kez Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Dilek ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi Tuna Coşkun Tuncay’ın girişimleriyle İngiltere’de ve dünyanın birçok yerinde eğitim faaliyetleri yürüten Forest Schools Education (FSE) kurumu tarafından, Bursa’nın Harmancık ilçesinde akademisyenler, yöneticiler, öğretmenler ve öğrencilerden oluşan 25 kişilik gruba Seviye 3 Orman Okulu Lideri eğitimi verilmiştir. İlerleyen zamanlarda eğitimlerin devam etmesi, alanda yetkin kişilerin yetiştirilmesi planlanmaktadır.

You may also like...