Kendi okulumda orman okulu uygulama alanını nasıl oluşturabilirim ?

Orman okulları, doğal bir ortamda uygulamalı öğrenme yoluyla öğrencilere güven ve özgüven geliştirmeleri için ilham veren merkezlerdir. Birçok okul bu merkezleri bir kerelik günlük geziler için kullanmasına rağmen, ziyaretlerin yetersizliği ve çok az sayıda öğrencinin gitmesi nedeniyle faydaları sınırlıdır.

İdeal durum, tüm çocukların tüm yıl boyunca doğaya erişebilecekleri okul tesislerinde uygun bir ‘doğal çevre’ alanına sahip olmak olacaktır. Bu sayede herkes katılabilir ve faydaları sürdürülebilir.

Bir Alan Belirleyin

Yapmanız gereken ilk şey, okulunuzda orman okulu uygulama alanı olarak kullanılacak bölümü belirlemektir.

 İdeal olarak aşağıdaki özelliklere sahip olması beklenmektedir:

Zeminin çim veya otlardan oluşması gerekir.

Oyun alanından ayrı yerde olmalıdır.

Güneş ışığı alan bir yerde olmalıdır.

Eğitim alacak çocuk sayısına göre alan geniş olmalıdır.

Ağaçlar olmalıdır.

Doğal bir çevre oluşturulmalı

Doğal bir çevre oluşturmanın yolu toprak ve çimlerdir. Bu şekilde, ekim için, toprakta ve çimlerde yaşayan faunayı keşfetmek için doğru ortama sahip olursunuz.

Ağaçlar yer almalı

Gerçek bir orman okulu ortamında ağaçlar bulunmalıdır.

Yaban Hayatını Teşvik Etmelisiniz

Bir orman okulu ortamı oluşturmanın yararlarından biri, çocukların doğal ortamlarında doğayı gözlemlemelerini ve öğrenmelerini sağlamaktır. Bunu yapmak için vahşi yaşamı teşvik etmeniz gerekir.

Bu, birkaç basit ekipmanla kolayca başarılabilir. Örneğin, böcek oteli böcekleri teşvik etmek için mükemmel bir yöntemdir. Kurbağa vb. suda yaşayan canlılar için küçük bir gölet oluşturabilirsiniz.

Okul Duvarlarını Gizleyin

Orman okulu doğa alanınızın biraz daha tenha ve okul binasından uzak olduğu izlenimini oluşturmak için, ahşap duvarlar oluşturabilirsiniz. Bunlar, bölgenizi okulun geri kalanından koruyan, yaşayan bir sınır oluşturabilecek uzun çalıları veya çalıları dikmenizi sağlar.

Bu yapıldığında, doğa alanını ziyaret eden çocuklar okuldan ayrılıp doğal bir çevreye giriyormuş gibi hissedeceklerdir. Bu, onlar için hazırlamış olduğunuz dış öğrenme görevlerini üstlenmeye daha rahat ve daha yatkın hissetmelerini sağlayacaktır.

Bazı Bitkiler Ekleyin

Eğer bir orman okulu ortamını yeniden yaratmaya çalışıyorsanız, ideal olarak, ormanlık bölgelerde bulunan bitkileri yetiştirmelisiniz. Yıl boyunca çiçek açan bir dizi çiçek dikmek, bölgenizde her zaman biraz renk olmasını sağlayabilir. 

Sonuç

Çocukların doğal bir çevreye erişimlerini sağlamak, öğrenme becerilerini ve sosyal ve duygusal refahlarını geliştirmek de dahil olmak üzere birçok yönden onlara yarar sağlayabilir. Çoğu okul için, çocuklara böyle bir ortam sağlamak, okul gezilerinde yalnızca ara sıra gerçekleşen bir şeydir. 

Kaynak : https://www.espplay.co.uk/how-to-create-a-forest-school-style-environment-in-your-playground/