Farklı Yaklaşımlar, İyi Örnekler Programı

6-7-8 NİSAN 2020 FARKLI YAKLAŞIMLAR- İYİ ÖRNEKLER OKUL GEZİSİ

Aşağıda 6-7-8 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirmeyi planladığımız okul gezisine ilişkin üç günlük programı inceleyeceksiniz. Bu program akademisyenler, öğretmenler, öğretmen adayları, okul müdürleri, müdür yardımcıları, anaokullarında eğitmen olarak görev alanlar ile pedagoji eğitimi olan diğer gruplar için hazırlanmıştır.

OKUL GEZİSİ ÜCRETİ

Okul gezisi ücreti Konaklama+ Ulaşım+ Kahvaltı ve Öğle yemeği+ Okul ziyaret ücretleri içinde olmak üzere KDV dahil 2500 TL’dir. Ücretin yarısı kayıt sırasında, kalan kısmı 3 Nisan 2020 Cuma gününe kadar ödenebilir. İsteyen kişilerin adına veya kurum adına fatura kesilecektir.

KONAKLAMA

Konaklama için öğretmen evi/uygulama oteli/otel tercih edilecektir. Pazartesi ve Salı akşamı konaklama Gebze’de yapılacaktır. 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama gerçekleştirilecektir. Çevre illerden katılanlar konaklama yapmak istememeleri halinde 2300 tl ödeme yapabileceklerdir.

ULAŞIM

Okul gezisi programı Bursa’da başlayıp sırasıyla Kocaeli, İstanbul ve Gebze’deki okullar ziyaret edilecektir. Bu 3 günlük programda ulaşım organizasyon ekibi tarafından sağlanan tam donanımlı tur aracı ile sağlanacaktır.

KAHVALTI VE ÖĞLE YEMEĞİ

Kahvaltı ve öğle yemeği organizasyon ekibi tarafından karşılanacaktır. Akşam yemeği katılımcılara aittir.

KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ

6 NİSAN PAZARTESİ 2020

07.30 Bursa’da buluşma                    
08.00-08.30 Kahvaltı  
09.00-11.45 Montessori Anaokuluna Varış Açılış Çemberi Yaklaşımla İlgili Sunum Okul Gözlemi Soru-Cevap Oturumu
12.00 Kocaeli’ne Hareket  
13.30-14.00 Reggio İlhamlı Anaokulunda Öğle Yemeği  
14.00-17.30 Yaklaşımla İlgili Sunum Okul Gözlemi Soru-Cevap Oturumu
18.00 Otele Varış

7 NİSAN 2020 SALI GÜNÜ

07.30-08.00 Kahvaltı                
09.30 Devlet Anaokuluna Varış  
09.00-12.30 Yaklaşımla İlgili Sunum Okul Gözlemi Soru-Cevap Oturumu Atölye Çalışması
12.30-13.25 Öğle Yemeği  
13.30-16.30 Özel Orman Okuluna Varış Yaklaşımla İlgili Sunum Okul Gözlemi Soru-Cevap Oturumu Atölye Çalışması
18.00 Otele Varış

8 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA GÜNÜ

07.30-08.15 Kahvaltı                
08.30 Doğa Temelli-Reggio İlhamlı Anaokuluna Varış  
09.00-12.30 Yaklaşımla İlgili Sunum Okul Gözlemi
12.30-13.25 Öğle Yemeği  
13.30-16.30 Soru-Cevap Oturumu Atölye Çalışması
18.00 Bursa’ya Varış

ZİYARET EDİLECEK OKULLAR

SELVİN ÖĞRETMEN MONTESSORİ ANAOKULU-BURSA

Selvin Öğretmen Dil ve Yaşam Atölyesi olarak başlayan Selvin Öğretmen Uluslararası Montessori Okulu 2008 yılında hayatına başladı.2013 yılında, 3 dönüm arazi üzerinde 700 m2’si Montessori felsefesine uygun inşa edilmiş binası ile şimdiki yerleşkesi olan Ahmetbey köyde 1-6 yaş çocuklarına Montessori eğitimine başladı.  Selvin Saker Yaşarsoy, 1-3 ve 3-6 yaş Montessori eğitmen diplomalarını NAMC (Kanada) ve UMA (ABD)’dan almıştır. Kuruluşundan beri Kurucu Müdür, Öğretmen eğitmeni, Montessori rehberi ve Yabancı dil öğretmeni olarak görev yapmaktadır. İngilizce öğretmeni lisans diploması ve Çocuk gelişimi önlisans diplomasına sahiptir. Çocuk gelişimi lisans eğitimine de devam etmektedir. Dr. Astronom Bülent Yaşarsoy, 2013 yılından beri Selvin Öğretmen ailesinde İdari Yönetici ve Bilim öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Çocuk gelişimi önlisans diplomasına sahip ve lisans eğitimine de devam etmektedir.

Okulumuz, 1-6 yaş çocuklarının 3 boyutlu gelişim alanlarının (fiziksel, bilişsel ve sosyal duygusal) Montessori felsefesi rehberliğinde maksimize edilmesi, dolayısıyla normalizasyona ulaşmış, özgüven sahibi, kendine ve tüm dünyaya saygılı, mutlu, barış dolu bir birey olmasını amaçlamaktadır. Sevgi ve saygı okulumuzun hayata hazırlık çerçeveleridir. Çocuk, Montessori materyalleri, doğa ve içindeki tüm elemanları aracılığıyla keşfetmeyi, sorgulamayı, tanımayı, anlamayı ve dolayısıyla yaşayan tüm canlılara sevgi ve saygı göstermeyi kişilik özelliği haline getirir. Bu süreçte Montessori rehberleri olarak bizler, onlara, bu hazırlanmış ortamları sunmak ve bu yolculukta onlara rehberlik etmekteyiz.

BİLGE BAYKUŞ ANAOKULU-KOCAELİ

Okulun kurucusu Psikolog Sayın Özge Çakmak Hacıbektaşoğlu, 2006 yılında Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. 5 yıllık mesleki deneyim ve sosyal sorumluluk çalışmalarından sonra 2010 yılı itibariyle Alternatif Eğitim programları üzerine çalışmaya başladı. 2011 Haziran ayında Uçan Balon adında Reggio Emilia ilhamlı okulunu kurdu. 2014 yılında Goldman Sachs Yatırım Bankası ve Özyeğin Üniversitesi’nin projesi olan “10.000 Kadın Girişimci” Programına seçildi ve 1 yıllık program dahilinde girişimcilik ve mentorlük eğitimleri aldı. Aldığı eğitimler ve eğitim alanında edindiği tecrübeler ile 2014 yılında kendi markasını yaratıp yola devam etmeye karar verdi. Çocuk Meclisinin toplanması sonrası oy birliği ile Bilge Baykuş markası oluşturuldu. 9 yıldır Reggio dahil bir çok alternatif eğitim modeli üzerine eğitimler aldı, Viyana ve Freiburg’da okul gözlemlerine katıldı. Eğitim psikolojisi üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

2011 yılından bu yana çok sayıda alternatif yaklaşımı içeren eğitimler alan Özge Hanım, öğrendiklerini Türkiye’nin ve yaşadığı kentin sosyal ve kültürel özelliklerini göz önünde bulundurarak uygulamaya çalışıyor. Çocukların söz söyleme hakkının önemine inanan Özge Hanım ve öğretmen arkadaşları demokratik bir öğrenme ortamı sunmak için kendilerini geliştirmeye devam ediyor. 2019 yılı itibariyle Freiburg ve Antalya’da aldığı Alman ekolü temelli orman ve doğa pedagojisi eğitimiyle Türkiye’de Reggio Emilia ve Orman Pedagojisini içeren bir programla çalışmalarına devam ediyor.

BAHÇEŞEHİR ANAOKULU-İSTANBUL

Okul Müdürü Sayın Macide Işık, , Bulgaristan’da okul öncesi öğretmenliği eğitiminin ardından Gazi Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Bölümünü 1996 yılında tamamladı. 29 yıldır Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birçok okulda okul öncesi öğretmeni olarak görev yapan Macide Işık şuan Bahçeşehir Anaokulunda müdür olarak görev yapmaktadır. Ayrıca çocuk kitapları yazarlığı ve farklı eğitim yaklaşımlarına ilgi duymaktadır. 2019 yılında “Doğa ile Tasarım “ giriş kursu ve Permakültür Eğitici Eğitmenliği sertifika kursunu aldı. Son olarak Doğadaki Okul platformunun girişimleriyle gerçekleştirilen, Forest Schools Education kurucusu ve eğitmeni Sarah Blackwell ve ekibi tarafından verilen Seviye 3 Orman Okulu Lideri Eğitiminin ilk bölümünü tamamladı. Yaşam boyu öğrenme felsefesiyle hareket ederek okul öncesi eğitimine farklı yaklaşımlarla katkı sağlamak amacıyla kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

Okulumuz, İstanbul Başakşehir/Bahçeşehir’de bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız devlet Anaokulu olarak 1997 yılında Eğitim–Öğretim vermeye başlamıştır. İSO 9001:2008 Kalite Yönetim Belgesi İSO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi 22000 Gıda Güvenirliği belgesi almıştır. Okulumuz, Beyaz Bayrak, Eko Okullar -Yeşil Bayrak ve Okullarda Orman- Kahverengi Bayraklara sahiptir. Okulumuz, Orman Okulu, Permakültür-Sürdürülebilir Yaşam, Bahçecilik ve Doğa Temelli Eğitim Yaklaşımlarını benimsemektedir. Okulumuzda ayrıca: E-Twinning, STEM, Ağaçların Adları, Minik Tema ve Harezmi Eğitim Modeli Projeleri de uygulanmaktadır. 2019 Yılında StarT Luma Finlandiya’da düzenlenmiş Uluslararası En İyi Proje Uygulamalarında “Efsane Kuleler”&“Legend Towers “ ile ilk 10. sıralamaya girdi. 2020 yılında Permakültür “Doğayla Uyumlu Yaşam” projesi ile katıldı. Proje devam etmektedir.

EKOKİDS ORMAN ANAOKULU-İSTANBUL

Ekokids Orman Anaokulu kurucusu Tuğçe Tıraşoğlu Bardak İngiltere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış, Okul Öncesinden Üniversite’ye eğitim vermeye yetkin, nitelikli öğretmen statüsüne sahip bir eğitimcidir. İlköğretim ve lise eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra yükseköğrenimine İngiltere’de devam etmiştir. Lisans eğitimini “Ekonomi” alanında tamamladıktan sonra, Uluslararası Elçilik Bursu ile Yüksek Lisansını “Matematik, Finans ve Risk Modellemesi” üzerine Londra’da yapmaya hak kazanmıştır.

Ardından Birleşik Krallık Devlet Fonu bursu ile Canterbury Christ Church Üniversitesi tarafından sayılı kişinin seçildiği öğretmen yetiştirme programını tamamlamış ve Catholic School, Grammar School ve Foundation School gibi çeşitli okullarda görev almıştır. 12 senelik İngiltere deneyiminden sonra, Türkiye’ye hayalini kurduğu anaokulu projesini gerçekleştirmek üzere dönüş yapmıştır. Hayallerinin ilk adımını 2015 yılında çocukların hayatına dokunacak ve fark yaratacak bir proje ile İstanbul/Bahçeşehir’de Ekokids Anaokulu’nu kurarak atmıştır. Bahçeşehir’de “outdoor preschool” yani “açık alanda eğitim veren anaokulu” olarak hayata geçen Ekokids Anaokulu, 2018 yılında Tuğçe Tıraşoğlu Bardak’ın İngiltere’de “Level 3 Orman Okulu Lideri” statüsünü kazanmasıyla resmi olarak Orman Okulu (Forest School) unvanını kazanmıştır. Ekokids Orman Anaokulu, İngiltere Orman Okulları Birliği tarafından da tanınan Orman Okulu statüsüne sahiptir. Tuğçe Tıraşoğlu Bardak şu anda kurum içerisinde öğretmen eğitimlerini gerçekleştirmekte, çeşitli üniversitelerde ise konuşmacı olarak bulunmaktadır. Ayrıca, kurumun Forest School programını yönetmektedir.

Ekokids Anaokulu, Bahçeşehir Yamaç Villalarında bulunmaktadır. İki dönüm arazi üzerine kurulu olan okul, yaklaşık 800 m2 kapalı alan ve 1800 m2 bahçe alanına sahiptir. Öğrenme alanları kapalı ve açık olmak üzere iki kategoriye ayrılarak şekillendirilmiş ve doğa ile bütünleşmiş bir okuldur. Ekokids Orman Anaokulu, “oynamak için öğrenmek, öğrenmek için oynamak” prensibi ile yola çıkarak, keşfeden, sorgulayan, kendine özgü ve özgür düşünen, mutlu bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Ekokids, öğrencilerin kendilerinde güven ve öz saygı kavramlarını kazanmaları, yaşam becerilerini geliştirebilmeleri için ormanda ya da ağaçlık alanda; öğrenci merkezli, tüm duyularını aktif olarak kullanabildikleri, sürekli mücadeleci deneyimler içeren zengin öğrenme ortamları sunmayı hedeflemektedir.

VAHİDE YILMAZ ANAOKULU-GEBZE

Sayın Vahide Yılmaz, okul öncesi öğretmenliği lisans eğitimini 1986 yılında Bulgaristan’da tamamladı. 1986-2008 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokullarında okul öncesi öğretmeni olarak görev yaptı. Montessori, Orff-Schulwerk, Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi, Yaratıcı Drama, Öğrenen Lider Öğretmen, Yaratıcı Okuma gibi alanlarda birçok eğitim aldı. 2008-2016 yılları arasında MEB’e bağlı bir devlet anaokulunda okul müdürü olarak görev yaptı. UNICEF’in finansal desteğiyle MEB’in “Aileler İçin Temel Eğitim Programında” (AİTEP) lider kolaylaştırıcı olarak, modül yazımı ve eğitici eğitimlerinde görev aldı. 2009-2016 yılları arasında lider kolaylaştırıcı olarak ebeveynlere eğitimler verdi. 2013 yılında Okan Üniversitesinde, “Eğitim Yönetiminde Uzmanlık’’ bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Meslek hayatı boyunca alternatif eğitim modellerine ilgi duydu. Alternatif eğitim yaklaşımlarını incelemek için yurt içi ve yurt dışında birçok eğitime ve araştırma-inceleme gezilerine katıldı. Orman okulu pedagojisi ile ilk defa 2013 yılında bir araştırma gezisinde Estonya’da tanıştı. Bu konuda derinlemesine araştırmalar yaptı. Çocuk ve doğa arasında bağ kurmayı, çevreyi koruyan, duyarlı bireyler yetiştirmeyi başlıca amaç edindi. Bu amaçla Ekolojik Okuryazarlık, Orman Okulu Eğitimi 1. ve 2. aşama, Doğada Dil ve Matematik, Doğada Kodlama Eğitimci Eğitimi, Reggio Emilia eğitimleri aldı. 3-5 Mayıs 2019 tarihlerinde, İsviçre-Zürih’te Children Worldwide Hand İn Hand (Uluslararası Orman Okulları Konferansı) konferansına katıldı. Son olarak Doğadaki Okul’un girişimleriyle gerçekleştirilen, Forest Schools Education kurucusu ve eğitmeni Sarah Blackwell ve ekibi tarafından verilen Seviye 3 Orman Okulu Lideri Eğitiminin ilk bölümünü tamamladı. Vahide Yılmaz, 2015 yılında doğa temelli ve Reggio Emilia ilhamlı Özel Vahide Yılmaz Anaokulunu kurdu. Halen burada kurucu müdür olarak görev yapmaktadır.

Okulunu; mutlu, yaratıcı ve doğa dostu çocukların okulu olarak tanımlamaktadır. Gebze Eskihisar köyünde bulunan okul, Vahide Yılmaz tarafından kurulmuştur. Uzman yönetim ve öğretmen kadrosu, çocuk merkezli, araştırma ve proje tabanlı eğitim tarzı, doğal öğrenme deneyimlerine fırsat veren doğa ile iç içe ortamı ile çocuklara açık havada oyun oynama özgürlüğü, sınırsız hayal edebilme gücü, gözlem ve keşif yapma, yaparak, yaşayarak ve düşünerek öğrenme olanakları sunmaktadır.

470 m2 kapalı ve 10.520 m2 açık alana sahiptir. Eğitim ortamlarımız, orman okulu eğitim yaklaşımından esinlenerek hazırlanan eğitim programımızı destekleyecek tarzda tasarlamıştır ve gerçek zenginliklerle donatılmıştır. Hem sınıflarda hem de bahçede kullanılan donanım materyalleri tamamen masif ahşaptan ve çocuk dostu tasarımlar olarak üretilmiştir. Öğrenme ortamı olarak orman, deniz ve açık alanları tercih etmekteyiz. Vahide Yılmaz Anaokulu olarak hedefimiz, sınıf dışı eğitiminde fark yaratarak, dünyadaki lider orman anaokullarının arasında yer almaktır. Bizler, çocuklarımıza doğa ile iç içe, keşfederek ve deneyimleyerek öğrenebilecekleri özgür bir eğitim ortamı sunarak, mutlu, yaratıcı ve doğa dostu bireyler yetiştirmek için varız.

You may also like...